איך לאזכר פסק דין לפי כללי האזכור האחיד?

סטודנטים למשפט נדרשים לכתוב עבודות פרוסמינריוניות ומסכמות רבות וגם עבודות סמינריוניות במשפטים. כמו בכל תחום אחר, אתם צריכים לצטט בעבודה שלכם מקורות שונים – הן מאמרים אקדמיים, והן מקורות משפטיים שונים כגון חוקים ופסקי דין. כללי הציטוט הנהוגים בתחום המשפטים הם מאתגרים במיוחד, ונקראים כללי הציטוט האחיד.

על אף נסיונות האוניברסיטאות והמכללות להקנות לסטודנטים את ההדרכה הביבליוגרפית הנחוצה, לעתים קרובות הן כושלות במשימה, בייחוד בתחום המבלבל והקשה של ציטוט פסקי דין לפי כללי האיזכור האחיד. בחיפוש בגוגל התוצאות המתקבלות של של חוברות ארוכות ומסורבלות שקשה עד בלתי אפשרי למצוא בהן את התשובה הנחוצה.

 

ציטוט פסקי דין בעבודות סמינריוניות במשפטים

אז לאלו מכם שתקועים באמצע עבודת סמינריון במשפטים ושוברים את הראש איך לאזכר פסק דין, התשובה מחולקת לשניים. יש עדיפות תמיד לצטט פסקי דין שפורסמו בדפוס, והציטוט מתבצע באופן הבא:

 

[סוג ההליך] [(פרטי הערכאה)] [מספר התיק] [צד א'] [מפריד בין הצדדים] [צד ב'] [הסדרה שבה פורסם פסק הדין] [כרך] [(חלק)] [עמוד תחילת פסק הדין] [, הפניה ספציפית] [(השנה הלועזית של מתן פסק הדין)].

 

להלן דוגמאות לציטוט פסק דין ישראלי שפורסם בדפוס (שימו לב כי לעתים אין פרטי ערכאה או הפניה ספציפית):

  • בג"ץ 98/69 ברגמן נ' שר האוצר פ"ד כג(1) 693, 699-698 (1969).
  • ד"נ 32/84 עזבון וויליאמס נ' Israel British Bank (London) (in liquidation) פ"ד מד(2) 265, פס' לפסק דינו של השופט ברק (1990).

 

אם אתם לא בטוחים מה בדיוק אומר כל חלק במבנה לעומת כל חלק בדוגמא, הכנו לו לכם דוגמא מפורקת ומפורטת:

חשוב לשים לב: החלק המודגש הוא "צד א' נ' צד ב'". אך ורק במקרה שקיימת הפניה ספציפית יש לשים אחריו פסיק (,).

 

ציטוט פסקי דין ממאגרי מידע מקוונים

ההנחייה היא להעדיף תמיד במידת האפשר לאזכר פס"דים שפורסמו בקובץ מודפס. עם זאת, לעתים אין ברירה ויש צורך לצטט לפי כללי הציטוט האחיד פסקי דין שפורסמו במאגר מידע מקוון. במקרה כזה ההפניה מבוצעת באופן הבא:

 

[סוג ההליך] [(פרטי הערכאה)] [מספר התיק] [צד א'] נ' [צד ב'] [, הפניה ספציפית] (פורסם ב[שם המאגר*], [תאריך לועזי מלא של מתן פסק הדין])

*בהפניה לאתר הרשות השופטת ול"נט המשפט" יקוצר שם המאגר ל"אר"ש"

 

והנה לפניכם דוגמאות לציטוט פסק דין ישראלי שפורסם במאגר מידע:

  • בג"ץ 10662/04 חסן נ' המוסד לביטוח לאומי, פס' 36-35 לפסק דינה של הנשיאה ביניש (פורסם באר"ש, 28.2.2012).
  • עת"ם (מינהליים ת"א) 1273/09 אי.בי.סי. ניהול ואחזקה בע"מ נ' עיריית תל-אביב (פורסם באר"ש, 15.11.2010).

 

גם כאן, הכנו לכם דוגמא מפורקת ומפורטת:

 

חשוב להקפיד על כללי ציטוט

זכרו שלמרבה הצער מרצים ומתרגלים נוטים להוריד ציון על ציטוט לא נכון, למענכם ולמען הצלחתכם והצטיינותכם בלימודים – הקפידו על כללי הציטוט האחיד בעבודות אקדמיות במשפטים. כמובן, שאם תצטרכו שאנחנו נכתוב לכם את העבודה או נסדר את הביבליוגרפיה אנחנו כאן בשבילכם. שלחו לנו את ההנחיות למייל seminar@hackademic.co.il או צרו קשר בטופס ונחזור אליכם ממש ממש מהר

צריכים עזרה בכתיבת עבודה אקדמית?

שלחו לנו הודעה ונחזור אליכם בהקדם

קבלו הצעת מחיר משתלמת

מלאו את כל הפרטים וציינו סוג ונושא העבודה. אנחנו נחזור אליכם תוך זמן קצר.